Debiut jak marzenie

Debiut jak marzenie

To był niesamowity debiut! Studenci Politechniki Świętokrzyskiej wygrali zawody bolidów w wyścigu na torze w Bydgoszczy. Pokonali sześć drużyn z doświadczeniem z całej Polski.

To duży sukces – mówi dr Rafał Jurecki opiekun koła naukowego Klakson. To młody zespół ale z ogromnym zapałem. Zbudował innowacyjny bolid, którego może nam pozazdrościć niejeden zespół. Większość prac studenci wykonali sami.

Na zawodach w Bydgoszczy zrobili 26 okrążeń. Zaraz za nimi uplasowała się drużyna gospodarzy z 25 okrążeniami. Resztę zespołów zostawili daleko w tyle.

W zawodach liczy się efektywność bolidu i to, ile okrążeń jest w stanie przejechać pojazd, mając do dyspozycji ograniczone źródło zasilania. Każda z drużyn używa silnika elektrycznego oraz akumulatorów samochodowych tego samego typu. Od talentu i kreatywności młodych inżynierów zależy, czy znajdą sposoby polepszenia parametrów budowanych przez siebie bolidów.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia– mówi dr Jurecki i dodaje, że prawdziwym testem dla drużyny będzie wrześniowy wyścig na torze w Poznaniu. Trzymamy kciuki!