Pęd po wiedzę

Pęd po wiedzę

Kiedyś kobieta inżynier była rzadkością, dziś panie w kaskach na budowie nikogo już nie dziwią. By na uczelniach było ich jeszcze więcej już po raz dziesiąty zorganizowano akcję Dziewczyny na Politechniki. I przekonywano, że uczelnia techniczna to doskonały początek kariery zawodowej także dla kobiet.

Architektura to jeden z tych kierunków, które dziewczyny wybierają najchętniej. Ale są takie gdzie jest ich bardzo mało. 1/3 przyszłych inżynierów i magistrów na Politechnice Świętokrzyskiej to właśnie panie.

W ciągu dziesięciu lat od rozpoczęcia akcji „Dziewczyny na Politechniki!” liczba kobiet na kierunkach ścisłych wzrosła z 31 do 37 procent. „Akcja przez dziesięć lat uzmysłowiła, że nie ma zawodów, w których panie nie mogą osiągnąć takich samych sukcesów jak mężczyźni” -mówi rektor Wiesław Trąmpczyński.

Atrakcji nie zabrakło.  Można było zwiedzać laboratoria, wysłuchać ciekawego wykładu Prof. Tomasza Kozłowskiego „Woda najbardziej niezwyczajna ciecz we wszechświecie” i wziąć udział w warsztatach. Dziewczyny mogły spróbować swoich sił za kierownicą dynamicznego symulatora jazdy samochodem. Młodzież dowiedziała się też o wykorzystaniu dronów i skanerów laserowych w pomiarach geodezyjnych, a także jak spalać biomasę. Przyszłe kandydatki na studentki przeszły również szybki kurs z rysunku odręcznego.

By promować kierunki techniczne kilkadziesiąt dziewczyn wzięło udział w Biegu w kasku. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” i Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.


[Best_Wordpress_Gallery id=”199″ gal_title=”2017-03-30 DNP – pęd po wiedzę”]