Polski Produkt Przyszłości

Polski Produkt Przyszłości

Politechnika Świętokrzyska zdobyła wyróżnienie w konkursie „Polski Produkt Przyszłości 2016”, organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości za wynalazek „Wentylator z silnikiem elektrycznym, zwłaszcza do pieca na paliwa stałe”. Twórcą nowego rozwiązania jest dr hab. inż. Zbigniew Goryca, prof. PŚk z wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki.

Wentylatory to jedne z najczęściej stosowanych urządzeń w budownictwie i  przemyśle. Ich powszechne wykorzystanie wiąże się jednak ze znacznym zużyciem energii, dlatego kapituła konkursu szczególnie doceniła proekologiczne zalety wynalazku. Wentylator wyposażony jest w nowy układ napędowy, który dzięki nowatorskiej konstrukcji cechuje się nawet o 40% niższym zużyciem energii. Nowością w prezentowanym rozwiązaniu jest również elektroniczny układ sterowania. Umożliwia on płynną regulację prędkości obrotowej wentylatora, usprawniając proces spalania paliwa.

Wynalazek Politechniki Świętokrzyskiej ma szerokie zastosowanie. Jednym z nich jest praca w ekstruderach – maszynach do produkcji butelek PET i innych opakowań kosmetycznych. Może być także wykorzystywany jako wentylator do pieców na paliwa stałe oraz w układach wentylacji i klimatyzacji, również samochodowych. 

         Obecnie trwają prace wdrożeniowe, które prowadzi firma P.P.H.U. Lopi Andrzej Anuszkiewicz z Legionowa. Na podstawie umowy licencyjnej udzielonej firmie przez Politechnikę Świętokrzyską, powstał prototyp urządzenia i jest on testowany pod kątem przyszłych zastosowań w urządzeniach przemysłowych.

Politechnika Świętokrzyska – łączymy naukę z biznesem.
Bądź innowacyjny! Skontaktuj się z Ośrodkiem Transferu Technologii.
tel. 41 34 24 486, 41 34 24 319
e-mail: pkocanda@tu.kielce.pl, jbonar@tu.kielce.pl