Stadion już otwarty

Stadion już otwarty

Takiego stadionu inne uczelnie mogą tylko pozazdrościć. Nowy obiekt ma być sercem wydarzeń sportowych nie tylko dla Politechniki. Inwestycja pochłonęła ponad 18 milionów złotych. Pozwali na organizacje zawodów młodzieżowych i akademickich mistrzostw Polski. A to promocja dla Kielc i całego regionu.

Politechnika Świętokrzyska otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w wysokości 7,5 miliona złotych. Głównym wykonawcą było Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Gretasport. Z nowego stadionu najbardziej cieszą się studenci kieleckiej uczelni zwłaszcza ci, którzy trenują w sportowych sekcjach. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze będą mogli szlifować umiejętności i zdobywać medale na międzyuczelnianych zawodach. Wielofunkcyjny Stadion ma być trampoliną dla tych, którzy chcą pracować nad swoimi wynikami sportowymi.

Nowy obiekt da impuls do rozwoju sportu akademickiego w regionie – mówi profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w biegu na jedno kółko oraz poznać bliżej infrastrukturę stadionu. Podczas meczu piłkarskiego pomiędzy pracownikami a absolwentami PŚk pierwsze historyczne trafienie zaliczył Paweł Golański dyrektor klubu Korona Kielce, były reprezentant Polski.

Główne elementy areny stadionu obejmują: pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej z nawierzchnią ze sztucznej trawy, bieżnię lekkoatletyczną okólną sześciotorową o nawierzchni poliuretanowej o długości 400 m, ośmiotorową bieżnię na prostej o długości 130 m, rzutnię do rzutu młotem, rzutnię do rzutu dyskiem, rzutnię do rzutu oszczepem, rzutnię do pchnięcia kulą, skocznię do skoku o tyczce, skocznię do skoku wzwyż, skocznię dwutorowa do skoku w dal oraz skocznię treningową jednotorową do skoku w dal, boisko do sportów plażowych, budynek magazynowy na sprzęt sportowy.

Stadion przystosowany jest dla osób z niepełnosprawnościami, posiada ponad 500 miejsc siedzących dla widzów, może być użytkowany w warunkach nocnych dzięki wykonanemu oświetleniu. Stadion wyposażony jest w instalację nagłośnieniową, elektryczną 230V i 400V oraz instalacje światłowodową umożliwiającą podłączenie Internetu praktycznie w każdym punkcie stadionu. Stadion spełnia wytyczne Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dla stadionu lekkoatletycznego kategorii IV B, jest przygotowany dla pozyskania Świadectwa kategorii IVB co umożliwi organizowanie zawodów na szczeblu okręgowym i centralnym.