Zarządzenie Nr 31/18
Rektora Politechniki Świętokrzyskiej
z dnia 30 maja 2018 r.
w sprawie organizacji i zasad działania Dziecięcej Politechniki Świętokrzyskiej
Na podstawie art. 13 ust.1 pkt 5 i 8 oraz art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2017 r. poz. 2183 t.j. ze zm.) – zarządza się co następuje:
Zasady ogólne
§ 1
- W celu upowszechniania osiągnięć nauki i techniki wśród młodego pokolenia miasta Kielc i regionu, Politechnika Świętokrzyska realizuje w murach Uczelni projekt pod nazwą Dziecięca Politechnika Świętokrzyska – DPŚk, jako samofinansujące się przedsięwzięcie edukacyjne skierowane do uczniów szkół podstawowych, oferujące różnorodne formy zajęć, takie, jak: aktywizujące wykłady, warsztaty, prezentacje, pokazy, eksperymenty naukowe itp. – rozwijające kreatywność oraz rozbudzające ciekawość naukową i potrzebę poznawania świata.
- Politechnika Świętokrzyska, zw. dalej także Organizatorem lub Uczelnią, zapewnia uczestnikom wysoki poziom edukacji. Zajęcia wzorowane na wykładach uniwersyteckich prowadzone są przez nauczycieli akademickich Uczelni, reprezentujących wybrane specjalności naukowe z dziedziny nauk technicznych, matematyki, fizyki, informatyki i in.
- Uczestnictwo w zajęciach DPŚk jest odpłatne, chyba że Organizator pozyska w przyszłości fundusze zewnętrzne pozwalające na całkowite lub częściowe finansowanie uczestników.
- Organizator w ramach opłaty zapewnia uczestnikom wszelkie niezbędne materiały i pomoce naukowe umożliwiające twórczą realizację zadań podczas zajęć.
- Projektem kieruje powołany przez Rektora dyrektor DPŚk, który organizuje udział kadry naukowo-dydaktycznej w przygotowaniu programu oraz realizacji wykładów i warsztatów, a także organizuje zajęcia i prowadzi sprawy administracyjne DPŚk.
- Nadzór merytoryczny sprawuje Prorektor ds. ogólnych, który zatwierdza do realizacji dokumenty przygotowane przez dyrektora DPŚk.
- Regulacje prawne i informacje organizacyjne dotyczące działalności Dziecięcej Politechniki Świętokrzyskiej, w tym harmonogram zajęć w semestrze oraz tematyka wykładów i warsztatów, publikowane są na stronie internetowej pod adresem http://tu.kielce.pl/start/uczelnia/promocja-psk/dpsk/
Zasady przyjęć kandydatów
§ 2
- Uczestnikami DPŚk mogą być dzieci w wieku od 6 do 15 lat – uczniowie szkół podstawowych, których rodzice/opiekunowie prawni wyrazili zgodę na ich udział w zajęciach.
- Osoba zakwalifikowana do DPŚk otrzymuje status studenta Dziecięcej Politechniki Świętokrzyskiej, zwanego dalej studentem DPŚk.
- Sposób dokonywania i terminy wnoszenia opłaty podawane są na stronie DPŚk w pierwszym dniu przyjmowania zgłoszeń. Wysokość opłaty określa Rektor.
Organizacja zajęć
§ 3
- Pełny cykl kształcenia na DPŚk obejmuje dwa semestry:
-
- semestr zimowy – od października do stycznia,
- semestr letni – od lutego do maja.
-
- Semestr letni 2017/2018 działający w oparciu o tymczasowy Regulamin DPŚk jest semestrem pilotażowym.
- Szczegółowe zasady dotyczące funkcjonowania DPŚk, organizacji zajęć, obowiązków i uprawnień studentów DPŚk oraz przepisów porządkowych, określa Regulamin DPŚk stanowiący załącznik do zarządzenia
Postanowienia końcowe
§ 4
Z chwilą zakończenia semestru pilotażowego, tj. z dniem 10 czerwca 2018 r. traci moc Regulamin tymczasowy zamieszczony na stronie DPŚk.
§ 5
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą obowiązującą od 11 czerwca 2018 r.
R e k t o r
prof. Wiesław Trąmpczyński
Załącznik do Zarządzenia Rektora Nr 31/18
z dnia 30 maja 2018 r.
Regulamin Dziecięcej Politechniki Świętokrzyskiej – DPŚk
- Regulamin określa szczegółowe zasady działania Dziecięcej Politechniki Świętokrzyskiej, organizację zajęć, warunki uczestnictwa oraz przepisy porządkowe.
- Ilekroć w niniejszym Regulaminie jest mowa o rodzicach rozumie się przez to również opiekunów prawnych.
- Zapisy na DPŚk odbywają się przez Internet na stronie DPŚk
http://tu.kielce.pl/start/uczelnia/promocja-psk/dpsk/rejestracja/ za pośrednictwem aktywnego formularza rejestracyjnego – w terminach podanych przez organizatorów.
- Kandydatów przyjmuje się według kolejności zgłoszeń, aż do wyczerpania limitu miejsc.
- Pierwszeństwo w zakwalifikowaniu mają dzieci, które już uczestniczyły w zajęciach DPŚk oraz te, które nie zostały zakwalifikowane na poprzedni semestr z braku wolnych miejsc (lista rezerwowa).
- Dzieci zakwalifikowane na dany semestr otrzymują potwierdzenie na podany adres e-mail. W sprawach zakwalifikowania lub innych, dotyczących uczestnictwa dzieci w DPŚk organizatorzy udostępniają telefon kontaktowy 41 34 24 537 oraz adres poczty elektronicznej: aduda@tu.kielce.pl.
- Każdy uczestnik może studiować dowolną liczbę semestrów, z tym, że przyjęcia (rekrutacja dzieci) odbywa się na każdy kolejny semestr oddzielnie.
- Zajęcia – „zjazdy” odbywają się raz w miesiącu – w soboty, i trwają 90-120 min. w tym 45-60 min. wykładu oraz 45-60 min. warsztatów organizowanych w grupach 15-20 osobowych.
- Zajęcia odbywają się w laboratoriach i salach wykładowych Politechniki.
- Osoba zakwalifikowana otrzymuje indeks i identyfikator – wymagane przy uczestniczeniu w zajęciach.
- Duplikat indeksu lub identyfikatora (w przypadku utraty) wydawany jest po wniesieniu opłaty w kwocie 20 zł. Zakup dodatkowej koszulki dla Studenta jest możliwy po wniesieniu opłaty w kwocie 35 zł.
- Opłatę za semestr wnosi się przed pierwszym zjazdem w terminie określonym przez Organizatora na stronie internetowej DPŚk.
- W przypadku rezygnacji z udziału w DPŚk rodzice winni niezwłocznie powiadomić Organizatora na piśmie lub e-mailem, z tym, że rezygnacja trzy tygodnie przed terminem pierwszych zajęć nie stanowi podstawy do zwrotu wniesionej opłaty za semestr.
- Semestr zalicza się na podstawie wpisów do indeksu potwierdzających obecność studenta na zajęciach.
- Na koniec semestru student z liczbą wpisów stanowiącą nie mniej niż 50% wszystkich godzin zajęć w semestrze otrzymuje dyplom i honorowy tytuł Absolwenta DPŚk.
- Studenci rejestrują się na zajęciach 30 minut przed ich rozpoczęciem, za okazaniem indeksu i identyfikatora oraz przez złożenie podpisu (własnego lub rodzica) na liście obecności.
- Rodzice nie biorą udziału w zajęciach, jednak ze względu na ewentualną potrzebę bezzwłocznego kontaktu powinni przebywać na terenie kampusu głównego Uczelni lub w miejscu nieodległym, umożliwiającym szybkie przybycie.
- Studenci na zajęciach są pod opieką organizatorów i nie mogą bez ich zgody opuszczać miejsca zajęć.
- Rodzice zobowiązani są do odebrania dziecka po zakończeniu zajęć. W przypadku zgody na samodzielny powrót dziecka do domu w danym semestrze, wymagane jest pisemne oświadczenie rodzica.
- W wyjątkowych wypadkach Politechnika zapewni opiekę nad dzieckiem po zakończeniu zajęć, nie dłużej jednak, niż przez 1 godzinę. Po tym czasie dziecko zostanie przekazane pod opiekę odpowiednich służb.
- Rodzice zobowiązani są do pokrycia szkód spowodowanych przez studenta DPŚk podczas jego pobytu na terenie Uczelni.
- Na kierowanie przez Organizatora do rodziców informacji drogą elektroniczną, przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb niezbędnych dla funkcjonowania DPŚk oraz publikowanie materiałów audiowizualnych z udziałem dziecka – wymagana jest pisemna zgoda rodziców, stosownie do obowiązujących przepisów w tym zakresie.
R e k t o r
prof. Wiesław Trąmpczyński