Standardy Ochrony Małoletnich w Politechnice Świętokrzyskiej

Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników Uczelni jest ochrona dzieci oraz ich podmiotowe traktowanie. Kierując się dobrem dzieci, pracownicy Uczelni dążą do wszechstronnego rozwoju dzieci z poszanowaniem ich praw z uwzględnieniem ich potrzeb. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracownika wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Pracownicy Politechniki Świętokrzyskiej, realizując te cele, działają w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych obowiązujących w Uczelni oraz swoich kompetencji. Z dniem 15 lutego 2024 r weszły w życie Standardy Ochrony Małoletnich, które obowiązują wszystkich pracowników Uczelni i osoby współpracujące z Uczelnią i zawierają wytyczne dotyczące postępowania w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa i dobra dzieci. Zachęcamy do zapoznania się z nimi. Bezpieczeństwo małoletnich jest jednym z głównych priorytetów Uczelni, w której zawsze obecne są osoby gotowe Was wysłuchać i pomóc. Obok Biura Dziecięcej Politechniki Świętokrzyskiej dostępna jest gablota ścienna, w której przedstawiamy grafiki, jako wersję skróconą, zawierającą informacje istotne dla małoletnich.

Należy wiedzieć

  • Co zrobić, gdy Ty lub ktoś z Twojego otoczenia potrzebuje pomocy;
  • Jakie zachowanie nauczycieli i opiekunów jest dobre, a jakie złe;
  • Jakie są zasady zachowania między rówieśnikami;
  • Jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

Każdy zasługuje na szacunek i zrozumienie

Jesteśmy tolerancyjni, akceptujemy i szanujemy różnice (kulturowe, przekonania) oraz inne zainteresowania. Pomagamy sobie nawzajem w zdobywaniu wiedzy w sposób przyjazny i bezpieczny. Traktujemy się wzajemnie z szacunkiem i życzliwością. Nikt nie może Cię obrażać, wyzywać, poniżać, zawstydzać czy zastraszać. Nie można tego robić również w Internecie.

Każdy na prawo czuć się bezpiecznie

Nikt nie może Cię szarpać, popychać, uderzać, ciągnąć czy stosować wobec Ciebie jakiejkolwiek przemocy czy agresji.

Sytuacja zagrożenia

Jeśli sytuacja lub zachowanie zagraża Tobie lub innym, wówczas wyjątkowo nauczyciel lub trener wręcz MUSI głośno, a czasem nawet krzykiem, zwrócić uwagę stwarzającym zagrożenie.

Bezpieczne relacje

Zachowujemy dobre maniery i szanujemy przestrzeń osobistą innych oraz respektujemy prawo do prywatności. Nikt nie może Cię obejmować, przytulać, głaskać, łaskotać i dotykać, jeśli tego nie chcesz i czujesz się nieswojo. Nikt nie ma prawa naruszać Twojej strefy intymnej, czy składać propozycji, które przekraczają granice właściwego zachowania.

Zgoda ma znaczenie

Nikt nie może robić Ci zdjęć, czy nagrywać dźwięku i filmów bez Twojej zgody dla celów prywatnych.
Nikt nie może również bez Twojej zgody, umieszczać takich materiałów w Internecie.

Kontakty przez Internet

Nikt nie może Cię zaczepiać przez Internet, zagabywać, wypytywać, prosić o Twoje zdjęcia lub filmiki. NIGDY nie udostępniaj osobistych informacji, ani nie kontaktuj się z nieznajomymi. Najlepiej jeśli korzystasz z Internetu pod opieką dorosłych  lub w pracowniach komputerowych, których sprzęt jest zabezpieczony przed dostępem do nieodpowiednich i szkodliwych treści.

Możesz nam zaufać

Każdy pracownik Uczelni z którym masz kontakt, przed podjęciem pracy jest weryfikowany czy nie miał problemów z przestrzeganiem prawa w przeszłości. Robimy to abyście byli bezpieczni.

Porozmawiaj z nami

Zawsze możesz prosić o pomoc pracowników, trenerów i wolontariuszy w każdej sprawie, z którą masz problem. Jesteśmy tu dla Ciebie. Możesz liczyć na wysłuchanie, cierpliwość i szacunek.

Nie bój się zwrócić o pomoc w żadnej sprawie. Wspólnie na pewno znajdziemy dobre rozwiązanie.

Wszystkim formom przemocy mówimy stanowcze NIE!

Dbamy, aby każdy czuł się dobrze i bezpiecznie. Nie ma zgody na przemoc: fizyczną, psychiczną, słowną, ani cyberprzemoc!

Jesteś świadkiem krzywdzenia lub czujesz się krzywdzony – powiedz nam o tym. Zawsze Cię wysłuchamy, będziemy Cię wspierać i zaoferujemy pomoc, a w razie potrzeby poprosimy o nią inne instytucje.

Ważne numery telefonów

Zawsze, jeśli potrzebujesz pomocy, możesz zadzwonić na czynne całodobowo i bezpłatne numery telefonów:

  • Służby ratunkowe 112
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i młodzieży 116 111
  • Telefon Zaufania TPD dla dzieci i młodzieży  800 119 119
  • Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12;
  • Niebieska Linia dla osób doświadczających przemocy 800 120 002;
  • Policyjny Telefon Zaufania 800 120 226