Sandomierz to jedno z najstarszych, najpiękniejszych i najważniejszych historycznie miast Polski. Początki osadnictwa na tym terenie i w jego regionie sięgają najdawniejszych czasów. Świadczą o tym dokonywane w obrębie miasta i okolic liczne odkrycia archeologiczne. Ślady pierwszej obecności człowieka na tym obszarze pochodzą z młodszej epoki kamiennej – neolitu (5200 p.n.e. 1700 p.n.e.). Usytuowane jest na lessowych wzgórzach. Zachowało się tu ponad 120 zabytków architektury z różnych epok. Do najwyższej klasy zaliczane są: średniowieczny układ urbanistyczny miasta oraz jeden z najstarszych obiektów ceglanych na terenie Polski – kościół św. Jakuba. Sandomierz jest ściśle związany z wydarzeniami historycznymi Polski.

  • Ośrodek Architektury i Humanistyki dysponuje dwiema salami dydaktycznymi z pełnym zapleczem technicznym dla 50 i 15 osób oraz 9 pokojami (23 miejsca noclegowe) z przeznaczeniem pod wynajem.
  • W salach dydaktycznych możliwe jest zorganizowanie konferencji naukowych oraz spotkań biznesowych.
  • Przewidziane są również wystawy prac poplenerowych i projektów architektonicznych studentów kierunku architektura Wydziału Budownictwa i Architektury.
  • Ośrodek jest dostępny również dla wszystkich organizacji naukowych i instytucji samorządowych i kulturalnych.

Kontakt

Sandomierz, ul. Mariacka 6
15 864 22 66, 518 141 137
pokojegoscinne@tu.kielce.pl
osrodekarchitektury@tu.kielce.pl