Świat nanometrów

Świat nanometrów

Coraz bliżej budowy centralnego laboratorium Głównego Urzędu Miar w Kielcach. O inwestycję walczyły między innymi Rzeszów, Kraków i Radom.

Dziś dwie największe uczelnie w regionie podpisały umowę o współpracy z dyrekcją GUM. Docelowo pracę w kampusie znajdzie około 200 specjalistów. To ogromna szansa dla Politechniki Świętokrzyskiej, która dzięki tej lokalizacji może dużo zyskać. W planach są nowe projekty, wspólne badania i nowe specjalności na uczelni -mówi rektor PŚk prof. Wiesław Trąmpczyński

Kampus w skład, którego wejdzie kilkanaście laboratoriów miałby powstać u zbiegu ulic Popiełuszki i Wrzosowe. To umożliwi współpracę między ośrodkami badawczymi z całej Polski. Będzie to także gwarancja na zwiększenie wdrażania innowacyjnych rozwiązań w przedsiębiorstwach. Władze regionu złożyły już wniosek o wpisanie inwestycji do Kontraktu Terytorialnego. Ale na zmiany w kontrakcie musi zgodzić się jeszcze Komisja Europejska.

Budowa kampusu laboratoryjnego GUM w Kielcach ma kosztować ponad 200 milionów złotych. Obecnie trwają starania o dofinansowanie inwestycji, ale już wiadomo, że większość pieniędzy będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego.