Na pełnym gazie

Kolejny rewelacyjny start zespołu Tu Kielce Greenpower z Politechniki Świętokrzyskiej. Studenci z wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn zajęli dwa pierwsze miejsca w zawodach bolidów elektrycznych, które odbyły się wczoraj na torze wyścigowym w Bydgoszczy. Na trzecim stopniu podium zameldowała się ekipa z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy.

Prace trwały do ostatniej chwili. Szczególnie cieszy fakt, że mogliśmy wystartować dwoma bolidami.  Studenci większość prac wykonali sami. Po powrocie zabieramy się do pracy, aby  dobrze zaprezentować się w  największych tego typu zawodach na torze wyścigowym w Poznaniu – mówi Prof. Rafał Jurecki, opiekun zwycięskich zespołów.

To był prawdziwy chrzest bojowy dla nowego pojazdu. Konstrukcja został znacząco zmodernizowana. Nowa rama został wykonana z elementów aluminiowych, a poszycie wykonane z tkaniny węglowej na osnowie epoksydowej. To znacznie odchudziło pojazd.

Na zawodach w Bydgoszczy zwycięskie bolidy przejechały 28 i 26 okrążeń. Pojazd, który zameldował się na mecie jako pierwszy, poprawił swój wynik z zeszłego roku o 2 okrążenia.

Drużyny z Kielc zdeklasowały rywali. Zespół z UTH w Bydgoszczy, przejechał w tym samym czasie zaledwie 16 okrążeń.

Medale i puchary wręczał Prezes Polskiego Związku Motoryzacyjnego, Michał Sikora.

W zawodach liczy się efektywność bolidu i to, ile okrążeń jest w stanie przejechać pojazd, mając do dyspozycji ograniczone źródło zasilania. Każda z drużyn używa silnika elektrycznego oraz akumulatorów samochodowych tego samego typu. Od talentu i kreatywności młodych inżynierów zależy, czy znajdą sposoby polepszenia parametrów budowanych przez siebie bolidów.

Zespół TU Kielce Greenpower wywodzi się z Koła Naukowego KLAKSON i jest jego częścią. Koło to jest jednym z najstarszych kół naukowych na Politechnice Świętokrzyskiej, działa nieprzerwanie od 1976 roku na Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn. Od 2017 roku w ramach KN Klakson istnieje zespół TU Kielce Greenpower, którego zadaniem jest budowa bolidu o napędzie elektrycznym startującym w formule F24+ Grenpower popularnie nazywanej formułą „student”.

Zespół ma już w swoim dorobku pierwsze sukcesy. W zeszłym roku zwyciężyli na torze w Bydgoszczy i zajęli trzecie miejsce w Finałowym wyścigu Greenpower Polska w Poznaniu.