Technologiczna przygoda

Technologiczna przygoda

Bartłomiej Pyk i Przemysław Pyk z Politechniki Świętokrzyskiej oraz siedmiu innych finalistów programu Seeds for the Future wyrusza do Chin, by rozpocząć warsztaty organizowane przez ekspertów firmy Huawei w Shenzhen. Wyjazd ma również na celu zapoznanie laureatów z kulturą Państwa Środka. Nie zabraknie takich elementów jak zwiedzanie Pekinu czy udział w kulturalnych wydarzeniach. Wśród wyróżnionych znaleźli się studenci z sześciu uczelni tj. Szkoły Głównej Handlowej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Świętokrzyskiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Śląskiej oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Na uroczystej gali obecni byli reprezentanci Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce oraz Patronów programu.

Podczas gali finałowej 6 edycji programu Seeds for the Future, która odbyła się 22 sierpnia w Warszawie, zostały wręczone pamiątkowe dyplomy, a laureaci otrzymali gratulacje od Radosława Kędzi – wiceprezesa Huawei w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz krajach nordyckich.  Cieszymy się, że możemy wspierać młodych, utalentowanych ludzi w Polsce i 107 innych krajach. Program realizowany jest w Polsce od 2014 roku, a nagrodą główną jest dwutygodniowy wyjazd do Chin, w czasie którego laureaci biorą udział w warsztatach prowadzonych przez doświadczonych ekspertów Huawei w siedzibie głównej firmy w Shenzhen oraz mają możliwość kulturoznawczego pobytu w Pekinie. Nasz program obejmuje swoim zasięgiem ponad 350 uczelni na świecie, a jego celem jest  dzielenie się wiedzą ze studentami w zakresie najnowszych rozwiązań z obszaru technologii informacyjno-komunikacyjnych – wyjaśniał Radosław Kędzia. Już teraz mogę ogłosić, że będziemy kontynuować nasze wysiłki w dzieleniu się wiedzą z najzdolniejszymi studentami w Polsce i niebawem ruszymy z kolejną edycją programu. Wierzymy w potencjał intelektualny kolejnych pokoleń i ich przyszły wkład w rozwój nowych technologii i branży ICT – dodał wiceprezes Huawei w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz krajach nordyckich.

Celem uroczystości, oprócz wyróżnienia finalistów, była możliwość podsumowania szóstej edycji programu, w ramach której studenci mieli okazję zmierzenia się z merytorycznym wyzwaniem jakie postawiła przed nimi firma Huawei. Zadaniem konkursowym było napisanie pracy na jeden ze wskazanych tematów, które dotyczyły m.in. sztucznej inteligencji, 5G, IoT czy cloud computingu. Analiza prac dała możliwość organizatorowi wyłonienia najzdolniejszych studentów.

Czuję się niesamowicie wyróżniony, że zostałem jednym z laureatów programu Seeds for the Future. Moją uwagę przyciągają inicjatywy umożliwiające poznanie kulisów branży ICT, którą interesuję się już od jakiegoś czasu i z którą wiąże swoją przyszłość. W przypadku tego programu najbardziej doceniam fakt, że będziemy szkoleni przez ekspertów firmy Huawei w centrali. Liczę na to, że będą to bardzo inspirujące warsztaty, podczas których dowiemy się jak wiedza teoretyczna łączy się z praktyką. To fascynujące, że będziemy mieli styczność z ludźmi, którzy są współtwórcami innowacyjnych rozwiązań i produktów obecnych z sukcesem na całym świecie. – mówił jeden z finalistów Tomasz Mielczarek, student Politechniki Łódzkiej, którego praca na temat Sztuczna inteligencja – zastosowania bliskie społeczeństwu spotkała się z uznaniem Jury. – Udział w programie Seeds for the Future będę polecał moim kolegom, którzy również chcą się rozwijać w tym obszarze i którzy fascynują się innowacjami. Z tego co wiem rusza zaraz kolejna edycja. Takiej okazji nie można przeoczyć. – dodał finalista.

Szkoły wyższe w dobie dynamicznego rozwoju technologicznego postrzegają inicjatywy takie jak program Seeds for the Future jako bardzo przydatne i wartościowe. W SGH kładziemy nacisk na przygotowanie studentów do płynnego wejścia w biznes po opuszczeniu murów uczelni. Zdobywanie unikalnych umiejętności i wiedzy w praktyce są szczególnie istotne w warunkach dokonującej się cyfrowej transformacji gospodarki. Zdajemy sobie sprawę, że łączenie wiedzy teoretycznej z praktycznymi umiejętnościami oraz know how branży ICT zwiększa kompetencje naszych studentów. Jest to doceniane przez pracodawców o czym świadczy fakt, że nasi absolwenci są jednymi z najlepiej opłacanych na rynku. – mówił dr hab. Michał Goliński,
prof. SGH z Zakładu Gospodarki Cyfrowej Instytutu Informatyki i Gospodarki Cyfrowej, opiekun programu na uczelni – Program Seeds for the Future daje duże możliwości nie tylko sprawdzenia się, zweryfikowania zdobytej wiedzy, poznania świata, ale także znalezienia się w miejscu niedostępnym dla statystycznego studenta.

***

SEEDS FOR THE FUTURE to flagowy program realizowany w ramach strategii odpowiedzialnego biznesu firmy Huawei. Jego celem jest wyłonienie najzdolniejszych studentów szkół wyższych o profilu technicznym oraz zachęcanie ich do rozwijania wiedzy z obszaru technologii informacyjno-komunikacyjnych. Laureaci konkursu mają szansę na zdobycie praktycznego doświadczenia w siedzibie Huawei w Shenzhen, a także możliwość kulturowego pobytu w Pekinie. Program prowadzony jest na świecie od 2008 roku (w Polsce od roku 2014) i obejmuje swoim zasięgiem 108 krajów, angażując 30 tys. studentów z ponad 350 uczelni świata.

HUAWEI to światowy lider w dostarczaniu najnowszych technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Celem firmy jest zapewnienie wysokiej jakości łączności dla użytkowników na całym świecie. W tym celu firma wspiera rozwój społeczeństwa informacyjnego poprzez prowadzenie z nim dialogu oraz ścisłą współpracę z przedstawicielami branży. Dzięki wysokim inwestycjom w badania i rozwój oraz strategii zorientowanej na klienta, a także otwartemu partnerstwu, tworzy zaawansowane rozwiązania teleinformatyczne typu end-to-end, umożliwiając klientom przewagę konkurencyjną w zakresie infrastruktury telekomunikacyjnej, sieciowej oraz cloud computingu. Ponad 180 tys. pracowników Huawei jest zaangażowanych w tworzenie nowatorskich rozwiązań dla operatorów telekomunikacyjnych, przedsiębiorstw oraz użytkowników, które są wykorzystywane w ponad 170 krajach, docierając tym samym do jednej trzeciej populacji świata. Marka Huawei została założona w 1987 roku i w całości jest własnością pracowników.