Udało się! Ogromny sukces drużyny Impuls.

Udało się! Ogromny sukces drużyny Impuls.

Drużyna Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej zakwalifikowała się do udziału w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Kielecki zespół ma na koncie już kilka sukcesów. Do tej pory dwukrotnie zdobył drugie miejsce w europejskiej edycji zawodów. Teraz studenci mają szansę powalczyć o podium z najlepszymi drużynami świata.

Łazik Impuls przeszedł całkowitą metamorfozę. Dostał nowe koła i podwozie. „Z takim zawieszeniem bez problemu poradzi sobie na każdej powierzchni „- mówią konstruktorzy kosmicznego pojazdu.

Studenckie łaziki będą miały do wykonania szereg zadań. Będą musiały między innymi pobrać próbki gruntu do analiz, dokonać napraw w zepsutym urządzeniu i pokonać trudno dostępne wzniesienia terenu.

Do rywalizacji ma przystąpić 36 zespołów z dziesięciu krajów. Z Polski na zawody zakwalifikowało się sześć drużyn.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS.

Do udziału w zawodach zgłosiła się rekordowa liczba zespołów – aż 95. Spośród nich wyłoniono 36 drużyn z 10 krajów, które wezmą udział w zawodach.

Najwięcej – 11 – będzie reprezentowało Stany Zjednoczone; po sześć Kanadę i Polskę. Z Polski zakwalifikowały się zespoły: Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej; KNR Team z Politechniki Warszawskiej; Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej; PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej; Raptors z Politechniki Łódzkiej; University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego.

Oprócz tego w zawodach weźmie udział pięć zespołów z Indii, trzy z Bangladeszu i po jednym z Egiptu, Meksyku, Australii, Turcji oraz Wielkiej Brytanii.

Zobacz najnowsze dzieło konstruktorów z Politechniki Świętokrzyskiej