Wymagająca misja

Wymagająca misja

Najlepsi konstruktorzy pojazdów kosmicznych zjadą we wrześniu do Kielc.  40 drużyn z 15 krajów świata zmierzy się w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge, które zostaną rozegrane na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej. Do zawodów zakwalifikowały się dwie ekipy z PŚk.

W tym roku zespół Impuls przywiózł złoto z ostatniej edycji zawodów na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych.

„To w moim przekonaniu jest już marka świętokrzyskiego. Każdy z regionów dysponuje jakąś marką, która przyciąga ludzi z całego świata, przynajmniej tak jest w przypadku zawodów robotycznych, które odbędą się we wrześniu – mówił podczas konferencji  Krzysztof Lipiec, przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości w regionie.

W tegoroczne wydarzenie włączy się Ministerstwo Spraw Zagranicznych bo to niepowtarzalna okazja do promocji Kielc i regionu.

„To jest pokazanie, że Polska to nie tylko rolnictwo, to nie jest tylko kwestia handlu, ale to jest też kraj nowych, ultranowoczesnych technologii. Jak widać prym w tym wiedzie woj. świętokrzyskie na czele z Politechniką Świętokrzyską” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych  Piotr Wawrzyk.

Oprócz zawodów łazików marsjańskich organizatorzy zaplanowali szereg atrakcji. Będą pokazy eksperymentów naukowych, warsztaty budowy robotów, symulacje hologramowe i przejazdy bolidów. Zobaczyć będzie można także prezentacje polskich urządzeń stworzonych przez firmy sektora kosmicznego, które wykorzystywane są w misjach kosmicznych NASA.