Innowacje dla bezpieczeństwa

Innowacje dla bezpieczeństwa

Trzy instytucje jeden cel. Politechnika Świętokrzyska, Sieć Badawcza Łukasiewicza – Przemysłowy Instytut Motoryzacji i firma Globtrak połączą siły na rzecz bezpieczeństwa kierowców na drogach. Konsorcjum opracuje innowacyjny system oceny ryzyka ubezpieczeń komunikacyjnych. Dziś podpisano umowę w tej sprawie.

Uczelnia będzie badała nawyki kierowców i technikę prowadzenia pojazdów. Dla różnych kategorii i w różnych warunkach pogodowych.

W samochodach zainstalowane zostaną specjalne urządzenia, które będą przesyłać dane do centralnego komputera. Na ich podstawie pracownicy uczelni opracują ocenę dla danego kierowcy. Badaniami zainteresowane są głownie firmy transportowe i ubezpieczeniowe – mówi prof. Tomasz Lech Stańczyk, dziekan Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn i kierownik realizowanego projektu.

Prace nad tworzeniem systemu już się rozpoczęły, efekty znane będą za dwa lata. Wartość całego projektu wynosi ponad 4,3 mln złotych. Dofinansowanie w wysokości 3,8 mln zł pochodzi z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.