Innowacyjne pomysły nagrodzone

Innowacyjne pomysły nagrodzone

Politechnika Świętokrzyska w gronie zwycięzców trzeciej edycji Warsztatów Innowacyjnych Pomysłów.

W tym roku Politechnika Świętokrzyska podpisała umowę z kielecką firmą Bednarski Consulting sp. j. na komercjalizację dwóch patentów kieleckich naukowców: prof. Wiesława Trąmpczyńskiego, prof. Barbary Goszczyńskiej, prof. Grzegorza Świt i prof. Leszka Gołaskiego.

W listopadzie firma złożyła wniosek w trzeciej edycji Warsztatów Innowacyjnych Pomysłów organizowanych w Warszawie przez PGNiG S.A., Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Izbę Gospodarczą Gazownictwa.

Z gronie kilkudziesięciu pomysłów złożonych na konkurs z całej Polski, kieleckie rozwiązane zostało zakwalifikowane do ścisłego finału, w którym brało udział 7 firm. Dzięki innowacyjności zaproponowanych rozwiązań naukowców Politechniki Świętokrzyskiej, firma Bednarski Consulting sp. j. wraz z Politechniką Świętokrzyską znalazła się w gronie zwycięzców trzeciej edycji Warsztatów Innowacyjnych Pomysłów, co związane jest z faktem, że patenty opracowane przez naukowców z kieleckiej uczelni zostaną wdrożone przez Polską Spółkę Gazownictwa Sp. z o. o., największego w Polsce operatora sieci gazowej.

Nagrodzone rozwiązanie pozwala na zastosowanie metody emisji akustycznej bazującej na identyfikacji procesów destrukcyjnych. Poprzez pomiar zjawisk generowanych w obiekcie możemy określić procesy je powodujące – mówi prof. Grzegorz Świt – jeden z autorów patentu. Zaletą tej metody jest optymalizacja kosztów wynikająca z możliwości planowania prac remontowych jak również przewidywania potencjalnych miejsc niebezpiecznych, co w przemyśle gazowym ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa pracy sieci.