Metrologiczne konsorcjum

Metrologiczne konsorcjum

Kropka nad i postawiona. Choć wielu w  to nie wierzyło, jedna z kluczowych inwestycji w regionie przypieczętowana. W murach Politechniki Świętokrzyskiej podpisano umowę na budowę kompleksu laboratoriów Głównego Urzędu Miar. Inwestycja ma stać się impulsem do gospodarczego rozwoju regionu.
Bardzo się cieszę, że inwestycja, którą obiecywaliśmy staje się faktem. Zwłaszcza, że powstanie właśnie w Kielcach – mówił premier Mateusz Morawiecki.
To prestiż i ogromne wyróżnienie podkreśla z kolei prezydent Kielc. – My będziemy takim centralnym punktem Polski gdzie będą się skupiały najnowsze technologie – tłumaczy Wojciech Lubawski.
Laboratoria na najwyższym światowym poziomie współpracujące z wiodącymi ośrodkami naukowymi na świecie mają zostać wybudowane do 2021 roku. Dzięki nim pracownicy politechniki będą mogli realizować o międzynarodowe projekty badawcze. Dzięki inwestycji powstaną też nowe miejsca pracy.
To szansa również dla naukowców i uczelni, które będą mogły korzystać ze wszystkich dobrodziejstw GUM -podkreśla prof. Wiesław Trąmpczyński rektor Politechniki Świętokrzyskiej.
Kielce w rywalizacji o inwestycję pokonały między innymi Rzeszów, Kraków i Radom. Przeważyły warunki geologiczne, środowiskowe i strategiczne – podkreśla minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Laboratoria GUM, mają być jednym z najnowocześniejszych kampusów badawczych w Europie. Będzie on zlokalizowany na 13-hektarowej działce, u zbiegu ulicy Wrzosowej i al. księdza Jerzego Popiełuszki. Tworzyć go będzie kompleks 25 laboratoriów.  Grunt pod inwestycję przekazało miasto Kielce.