Nowy prezes świętokrzyskich szczypiornistów

Nowy prezes świętokrzyskich szczypiornistów

Stanisław Hojda, dyrektor Centrum Sportu Politechniki Świętokrzyskiej został nowym prezesem Świętokrzyskiego Związku Piłki Ręcznej.

W głosowaniu dr Stanisław Hojda wygrał 14:10 z Grzegorzem Tkaczykiem, byłym zawodnikiem PGE VIVE Kielce i reprezentacji Polski. Zastąpił Grzegorza Budziosza, który kierował związkiem przez cztery kadencje. W nowym zarządzie znaleźli się między innymi byli reprezentanci Polski – Grzegorz Tkaczyk i Radosław Wasiak.

Stanisław Hojda ma 64 lata, pochodzi z Krakowa. Jako piłkarz ręczny grał na środku rozegrania i kole. Od kilkudziesięciu lat mieszka w Kielcach. Obecnie pełni funkcję dyrektora Centrum Sportu Politechniki Świętokrzyskiej.

Ukończył Technikum Hutniczo-Mechaniczne, a potem Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. Piłkę ręczną uprawiał od 12-tego roku życia. Swoją drogę sportową rozpoczął w MKS Krakus Nowa Huta. Pracę nauczyciela i trenera piłki ręcznej rozpoczął w Szkole Podstawowej nr 26 w Krakowie.

W stolicy województwa świętokrzyskiego pracował jako nauczyciel w-f, pracownik dydaktyczny, a potem pracownik naukowo-dydaktyczny w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, Wszechnicy Świętokrzyskiej i Politechnice Świętokrzyskiej. Prowadził zajęcia praktyczne wychowania fizycznego oraz jako wykładowca – teorię kultury fizycznej, teorię sportu, a przede wszystkim – teorię i metodykę piłki ręcznej.

Pracował jako trener grup młodzieżowych w Iskrze Kielce, MCS Słoneczne Wzgórze Kielce i Dorbudzie Kielce. W sezonie 1997/98 prowadził drużynę seniorów Iskry Kielce, z którą zdobył tytuł Mistrza Polski.

W roku 2005 uzyskał tytuł doktora nauk o kulturze fizycznej (temat pracy dotyczył tendencji zmian w sprawności motorycznej). 29 października 2018 roku został przez prezydenta RP Andrzeja Dudę odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz piłki ręcznej. Stanisław Hojda. Od 2012 roku jest delegatem Związku Piłki Ręcznej w Polsce.