Pomysł w cenie

Pomysł w cenie

Pięcioro naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej ze wsparciem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Młodzi badacze dostali granty na realizację swoich wynalazków. Łącznie 160 tys. zł.

Wśród nich dr Łukasz Nowakowski, który ma nadzieję , że jego rozwiązanie znajdzie zastosowanie na rynku.  Nóż tokarski z napędzanym ostrzem może być wykorzystany w branżach, gdzie wymagana jest obróbka materiałów twardych. Jego wynalazkiem zainteresowała się już jedna z kieleckich firm, która zamierza wdrożyć go do produkcji armatury przemysłowej.

Duże szanse na komercjalizację ma także  projekt dr Jarosława Rolka. Niskoemisyjny układ prostownikowy może znaleźć zastosowanie w zasilaniu trakcji elektrycznych oraz na superszybkich stacjach ładowania pojazdów elektrycznych. Wśród nagrodzonych projektów jest też  udoskonalona głowica do drukowania 3D czy nowoczesne, bardzo wydajne materiały ścierne.

Głównym kryterium wyboru nagrodzonych projektów była możliwość skomercjalizowania danego rozwiązania. „Najważniejsze jest to, czy ten produkt, projekt czy technologia może pojawić się na rynku. Czy będzie w stanie zainteresować przedsiębiorstwa, żeby wdrożyły ten wynalazek” – mówi Paweł Kocańda z Ośrodka Transferu Technologii Politechniki Świętokrzyskiej.

Cały projekt jest finansowany w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inkubator Innowacyjności+”.

Pełna lista dofinansowanych projektów:

LP.

WNIOSKODAWCA TYTUŁ PROJEKTU JEDNOSTKA
1 dr inż. Łukasz Nowakowski Nóż tokarski z napędzanym ostrzem Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn
2 dr inż. Piotr Thomas Generator skuteczności urządzenia odpylającego Wydział Mechatroniki  i Budowy Maszyn
3 mgr inż. Damian Bańkowski Zastosowanie zeolitu jako materiału ściernego do budowy innowacyjnych narzędzi ściernych Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn
4 dr inż. Jarosław Rolek Niskoemisyjny układ prostownikowy Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki
5 dr inż. Anna Rębosz-Kurdek Prototyp głowicy do podawania materiału w drukarkach przyrostowych wyposażonej w układ mieszający i system osłony gazowej Wydział Zarządzania i Modelowania Komputerowego

II Edycja Konkursu Inkubator Innowacyjności