Produkt Przyszłości

Produkt Przyszłości

Naukowiec z Politechniki Świętokrzyskiej wśród wyróżnionych w konkursie Polski Produkt Przyszłości.

Profesor Zbigniew Goryca z Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki został doceniony za opracowany szereg bezszczotkowych silników z magnesami trwałymi i optycznymi czujnikami położenia wirnika. Nowatorskie silniki cechują się cichą pracą, bez drgań charakterystycznych dla tego typu urządzeń. Znajdą zastosowanie w wymagających dużej precyzji działania serwonapędach obrabiarek, w wielu urządzeniach medycznych, robotach dla przemysłu farmaceutycznego i spożywczego, manipulatorach przemysłowych itp.

Z uwagi na brak iskrzeń i bezpieczne napięcie zasilania 24 V, mogą pracować w warunkach szczególnie trudnych, tam, gdzie istnieje zagrożenie wybuchem oraz w warunkach szczególnej wilgotności – podkreśla ich twórca prof. Zbigniew Goryca.

Do ścisłego finału konkursu dotarło dziewięć rozwiązań. Dwa uznane zostały za najlepsze w swoich kategoriach. Nagrodzeni otrzymają możliwość uzyskania grantu w maksymalnej kwocie 100 tys. zł z przeznaczeniem na rozwój, promocję i umiędzynarodowienie produktu.

Podczas uroczystej Gali w Politechnice Warszawskiej wyróżnienie odebrali prof. Lidia Dąbek i prof. Zbigniew Koruba.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pod patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.