Symboliczny początek

Symboliczny początek

Idea staje się rzeczywistością. Wmurowanie aktu erekcyjnego w fundamenty kampusu Głównego Urzędu Miar to symboliczny początek inwestycji. W uroczystości na placu budowy, gdzie prace już trwają, wzięli udział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek i wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Minister Przemysław Czarnek wcześniej spotkał się z władzami Politechniki Świętokrzyskiej.

To ma być gospodarcza dźwignia regionu. Kampus będzie wielką szansą dla świętokrzyskich uczelni i całego środowiska naukowego – bo w laboratoriach zatrudnienie znajdzie wykwalifikowana kadra – mówi prof. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. To ogromne korzyści, jeśli chodzi o nawiązanie kontaktów międzynarodowych, zatrudnienia dla absolwentów, robienia doktoratów i staży. Pod kątem tej współpracy z GUM uczelnia uruchomiła nowe specjalności – dodaje.

Budowa kompleksu laboratoriów rozpoczęła się na początku roku. W ramach pierwszego etapu inwestycji wybudowanych zostanie sześć laboratoriów: akustyki i drgań, czasu i częstotliwości, wraz z laboratorium długości, masy, termometrii i metrologii interdyscyplinarnej.

Politechnika Świętokrzyska jest odpowiedzialna za uruchomienie i prowadzenie działalności gospodarczej w nowoczesnych laboratoriach.

W sumie na 11-hektarowej działce przy ulicy Wrzosowej powstanie osiem budynków, z czego sześć to laboratoria, jeden to biurowiec, a ostatni będzie budynkiem warsztatowym.

Wiosną przyszłego roku wszystkie budynki mają być w stanie surowym zamkniętym. Koniec pierwszego etapu inwestycji zaplanowano na 2023 rok.

W sumie koszt pierwszego etapu budowy kieleckiego kampusu GUM to około 220 mln zł.