Awanse naukowe

Politechnika Świętokrzyska posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora oraz doktora habilitowanego w następujących dziedzinach i dyscyplinach:

  • w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinach:
    • inżynieria mechaniczna,
    • automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne,
    • inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka,
    • inżynieria lądowa, geodezja i transport.
  • w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie:
    • nauki o zarządzaniu i jakości.

Więcej na


REGULAMINY:

Stopień doktora:

Regulamin przeprowadzania postępowań w sprawie nadania stopnia doktora w Politechnice Świętokrzyskiej

Stopień doktora habilitowanego:

TYTUŁ DOKTORA HONORIS CAUSA:

Tytuł doktora honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej nadaje Senat. Tytuł można nadać osobom wybitnym, które w szczególny sposób zasłużyły się Uczelni i nauce, działającym na rzecz rozwoju kadry naukowej, łącząc poprzez swoją pracę i autorytet społeczność akademicką.

WZORY DYPLOMÓW DOKTORSKICH I HABILITACYJNYCH

Zarządzenie Nr 80/21 Rektora Politechniki Świętokrzyskiej z dnia 24 czerwca 2021 r. w sprawie wzorów dyplomów doktorskich i habilitacyjnych w Politechnice Świętokrzyskiej

TYTUŁ PROFESORA:

Zgodnie z Art. 227 tytuł profesora nadaje się osobie, która:

posiada stopień naukowy doktora habilitowanego oraz:

  1. wybitne osiągnięcia naukowe krajowe lub zagraniczne,
    Wybitne osiągnięcia, to uzyskane i opisane w artykułach lub monografiach wyniki badań i wyciągnięte na ich podstawie wnioski, czyli treść – nie są to liczby artykułów, ani związane z tym wskaźniki bibliometryczne (liczba cytowań autora/kandydata może być jedynie informacją uzupełniającą w procesie recenzji jego wniosku). Osiągnięcia te powinny wynikać z działalności naukowej kandydata, czyli kluczowa jest jego rola w powstaniu opublikowanych prac naukowych.
  2. uczestniczyła w pracach zespołów (co najmniej dwóch zespołów) badawczych realizujących projekty (co najmniej dwa projekty) finansowane w drodze konkursów krajowych i zagranicznych (grantów) lub odbyła staże (co najmniej dwa staże) w instytucjach naukowych lub prowadziła badania naukowe w instytucjach (co najmniej w dwóch instytucjach) naukowych.

Tryb postępowania w sprawie nadania tytułu profesora

  1. Złożenie wniosku do RDN przez kandydata – wniosek sporządzony obligatoryjnie na załączonych wzorach dokumentów opracowanych przez RDN (szczegóły dot. wnioskowania)
  2. RDN powołuje 5 recenzentów (w drodze losowania spośród co najmniej 15 kandydatów)
  3. Proces recenzji wniosku w postępowaniu ws. nadania tytułu profesora
  4. Recenzje oraz treść wniosku omawiane są przez Zespoły RDN zw. z daną dziedziną naukową. Ostateczna decyzja podejmowana jest przez Prezydium RDN w ramach głosowania.
  5. Wystąpienie RDN do Prezydenta RP z wnioskiem o nadanie tytułu profesora.

Wymagane dokumenty:


Staże i urlopy naukowe

STAŻE NAUKOWE:

Staż naukowy może być odbyty w jednostce naukowej krajowej lub zagranicznej.

STAŻ KRAJOWY

Regulamin krajowych staży naukowych Politechniki Świętokrzyskiej

W celu odbycia krajowego stażu naukowego nauczyciel akademicki składa do Rektora zaopiniowany przez właściwego Dziekana i Dyrektora Naukowego Dyscypliny wniosek
o wyrażenie zgody na odbycie stażu. Do wniosku należy dołączyć program stażu. Krajowy staż naukowy realizowany w celu przeprowadzenia badań wymaga złożenia wniosku o udzielenie płatnego urlopu naukowego.

Staż może być organizowany na podstawie dwóch wariantów realizacji:

WARIANT I WARIANT II
Staż realizowany jest w ramach urlopu naukowego. Staż realizowany jest w ramach urlopu naukowego.
Uczelnia wystawia nauczycielowi akademickiemu skierowanie na staż. Uczelnia wystawia nauczycielowi akademickiemu skierowanie na staż.
Wszelkie koszty związane z realizacją stażu nauczyciel akademicki pokrywa we własnym zakresie. Nauczyciel akademicki może ubiegać się o zwrot poniesionych i udokumentowanych kosztów podróży, zakwaterowania i utrzymania, pod warunkiem wskazania źródła finansowania kosztów oraz uzyskania zgody dysponenta środków. Refundacja kosztów przez Uczelnię następuje po powrocie stażysty ze stażu
w oparciu o zawartą wcześniej umowę.
Po zakończeniu stażu nauczyciel akademicki dostarcza Uczelni zaświadczenie potwierdzające odbycie stażu wraz ze sprawozdaniem z jego przebiegu, w tym terminami jego realizacji. Koszty podróży pokrywane są tylko w przypadku odbywania stażu poza miejscem zamieszkania powyżej 50 km na podstawie faktur za bilety lub w przypadku podróży samochodem prywatnym w oparciu o przedstawioną ewidencję przebiegu pojazdu.
Koszty zakwaterowania pokrywane są tylko w przypadku odbywania stażu w odległości nie mniejszej niż 50 km od miejsca zamieszkania stażysty na podstawie faktur i rachunków. Maksymalny refundowany koszt wynosi 1800 zł/m-c. W przypadku braku faktur pracownikowi przysługuje ryczałt w wysokości 45zł/dobę.
Koszty utrzymania pokrywane są tylko w przypadku odbywania stażu w odległości nie mniejszej niż 50 km od miejsca zamieszkania stażysty w formie ryczałtowej, stanowiącej iloczyn diety dziennej w wysokości 30zł i liczby dni pobytu na stażu.
Po zakończeniu stażu nauczyciel akademicki dostarcza na Uczelnię zaświadczenie potwierdzające odbycie stażu wraz ze sprawozdaniem z jego przebiegu, w tym terminami jego realizacji.
Rozliczenie stażu odbywa się w ciągu 14 dni od dnia jego zakończenia, zgodnie z formularzem rozliczenia dostarczanym do DRKNiWM wraz z wszystkimi dowodami finansowymi.

STAŻ ZAGRANICZNY

Regulamin wyjazdów zagranicznych

Procedura: W celu odbycia zagranicznego stażu naukowego nauczyciel akademicki składa do Rektora, podanie z prośbą o wyrażenie zgody na odbycie zagranicznego stażu naukowego, zaopiniowane przez Dziekana i Dyrektora Naukowego Dyscypliny. Do podania należy dołączyć program stażu oraz złożyć wypełniony wniosek wyjazdowy – skierowanie na wyjazd na granicę.

Rektor może udzielić nauczycielowi akademickiemu płatnego urlopu w celu odbycia za granicą stażu naukowego. W przypadku ubiegania się o skierowanie za granicę na okres dłuższy niż
1 miesiąc, nauczyciel akademicki dołącza podanie o udzielenie urlopu naukowego wraz z uzasadnieniem, zaopiniowane przez Dziekana wydziału i Dyrektora właściwej dyscypliny naukowej.

Dziekan może zwrócić się do Rady Wydziału z wnioskiem o zaopiniowanie podania nauczyciela akademickiego, który ubiega się o skierowanie za granicę i urlop naukowy na okres dłuższy niż 3 miesiące.

Wszelkie wymagane dokumenty dotyczące odbycia zagranicznego stażu naukowego składa się do Rektora za pośrednictwem DRKNiWM.

Finansowanie: W uzasadnionych przypadkach, gdy staż naukowy nie jest finansowany ze środków własnych wyjeżdżającego, pod warunkiem jednoczesnego wskazania źródła finansowania i uzyskania zgody dysponenta tych środków, nauczyciel akademicki może otrzymać zwrot kosztów podróży i utrzymania, zgodnie ze stawkami określonymi
w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Finansowanie jest możliwe tylko przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące.

Rozliczenie: Po zakończeniu stażu nauczyciel akademicki dostarcza na Uczelnię zaświadczenie potwierdzające odbycie stażu wraz ze sprawozdaniem z jego przebiegu, w tym terminami jego realizacji. Wyjeżdżający dokonuje rozliczenia kosztów zagranicznego stażu naukowego w DRKNiWM w ciągu 14 dni od dnia jego zakończenia na podstawie faktur potwierdzających poniesione wydatki zgodnie z formularzem rozliczenia.

URLOPY NAUKOWE:

Nauczyciel akademicki ubiegający się o udzielenie płatnego urlopu naukowego w celu przeprowadzenia badań naukowych składa do Rektora wniosek, zaopiniowany przez Bezpośredniego Przełożonego, Dyrektora Naukowego Dyscypliny oraz Dziekana Wydziału.

Zgodnie z art. 130. Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce Rektor może udzielić nauczycielowi akademickiemu:

  • posiadającemu co najmniej stopień doktora, w okresie 7 lat zatrudnienia w danej uczelni – płatnych urlopów naukowych w łącznym wymiarze nieprzekraczającym roku w celu przeprowadzenia badań.

Okres 7 lat zatrudnienia liczony jest wstecz, od końca wnioskowanego urlopu.


Nostryfikacja stopni naukowych nadanych za granicą

Nostryfikacja to procedura prowadząca do ustalenia polskiego odpowiednika zagranicznego dyplomu. Nostryfikacji podlega dyplom ukończenia studiów za granicą, który nie może być uznany za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu na podstawie umowy międzynarodowej określającej równoważność.

Postępowanie nostryfikacyjne odbywa się na podstawie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 września 2018 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów za granicą oraz w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie 
(Dz. U. poz. 1881).

PODSTAWA PRAWNA

Zarządzenie Nr 73/22 Rektora Politechniki Świętokrzyskiej z dnia 1 września 2022 r. w sprawie nostryfikacji stopni naukowych nadanych za granicą

WYMAGANE DOKUMENTY

  1. Postępowanie nostryfikacyjne wszczyna się na WNIOSEK osoby ubiegającej się o nostryfikację
  2. Do wniosku należy dołączyć:
    1) w przypadku ubiegania się o uznanie stopnia naukowego za równoważny:
    a) z polskim stopniem naukowym doktora:
    –  dyplom potwierdzający nadanie tego stopnia,
    –  dokumenty stanowiące podstawę nadania tego stopnia,
    –  dyplom ukończenia studiów uprawniający do ubiegania się o nadanie stopnia naukowego, o uznanie którego ubiega się wnioskodawca;
    b) z polskim stopniem naukowym doktora habilitowanego:
    –  dyplom potwierdzający nadanie tego stopnia,
    –  dokumenty potwierdzające osiągnięcia naukowe stanowiące podstawę nadania tego stopnia,
    –  dyplom  potwierdzający  nadanie  stopnia  naukowego  uprawniający  do wszczęcia postępowania w sprawie nadania stopnia naukowego, o uznanie którego ubiega się wnioskodawca;
    2) oświadczenia wnioskodawcy:
    a) zawierające informację, czy stopień naukowy, o uznanie którego ubiega się, stanowił przedmiot postępowania nostryfikacyjnego w Rzeczypospolitej Polskiej,
    b) o miejscu i dacie urodzenia.

POSTĘPOWANIE

Datą wszczęcia postępowania jest dzień doręczenia wniosku do Politechniki Świętokrzyskiej.

W przypadku stwierdzenia braku właściwości Uczelni do przeprowadzenia postępowania nostryfikacyjnego Rektor wydaje postanowienie o odmowie jego przeprowadzenia. Na postanowienie o odmowie przeprowadzenia postępowania wnioskującemu przysługuje możliwość złożenia zażalenia w formie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Uczelnia uznaje albo odmawia uznania stopnia naukowego za równoważny z odpowiednim polskim stopniem naukowym w terminie 90 dni od dnia złożenia wniosku spełniającego wymagania formalne, przy czym do terminu tego nie wlicza się okresów wyznaczonych na przedłożenie tłumaczenia dokumentów oraz przedstawienie recenzji.

Dyrektor Naukowy Dyscypliny dokonuje formalnej oceny wniosku. W przypadku stwierdzenia braków formalnych wnioskodawcy wyznacza się termin, nie krótszy niż 14 dni, do uzupełnienia wniosku, pod rygorem pozostawienia go bez rozpoznania. Wniosek spełniający wymagania formalne kierowany jest na posiedzenie Rady Naukowej Dyscypliny, która rozpatruje go pod względem merytorycznym bez zbędnej zwłoki.

DECYZJA

Rada Naukowa Dyscypliny podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków Rady, uchwałę w sprawie uznania stopnia naukowego, nadanego za granicą za równoważny z odpowiednim polskim stopniem naukowym.

Niepodjęcie uchwały pozytywnej w sprawie uznania stopnia naukowego oznacza podjęcie uchwały odmownej.

Na podstawie uchwały Rady Naukowej Dyscypliny, Rektor:

  1. wydaje ZAŚWIADCZENIE stwierdzające, że stopień naukowy nadany za granicą uznaje się za równoważny z odpowiednim polskim stopniem naukowym doktora lub doktora habilitowanego albo
  2. wydaje decyzję administracyjną o odmowie uznania stopnia naukowego nadanego za granicą za równoważny z odpowiednim polskim stopniem naukowym doktora lub doktora habilitowanego, od której wnioskodawcy przysługuje, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

OPŁATY

Opłata za przeprowadzenie postępowania nostryfikacyjnego wynosi 50% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej, określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Wysokość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej wynosi 9370,00 zł zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki z dnia 15 lutego 2024 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej